Референдумът пред провал – два пъти по-слаба активност пред местния вот
Най-много са гласували за референдума в Макреш, където избирателната активност е 46,49%, а най-ниска е в Община Руен -1,03%.
Това са първите данни, които ЦИК представи за страната. Забавянето се получи заради проблем с електронната страница на комисията.
Около гласуването на референдума цари голям хаос във всички посоки.
От една страна има множество сигнали, че секционните комисии чакат гражданите сами да си поискат бюлетина за гласуване или пък изрично ги питат искат или не. От друга страна Институтът за социална интеграция информира, че върху образец на бюлетина за Референдум е задраскано полето за гласуване с „ДА", а пък в някои избирателни секции при отказ на гласоподавателя да участва при гласуването за Референдума, го карат да подпише Декларация, че се отказва от правото си на вот.
От Движени модерна България пък съобщават, че основното в оплакванията на гражданите е, че определени членове на секционни избирателни комисии (СИК) настойчиво и неколкократно са ги агитирали да гласуват в референдума. В повечето случаи членовете на секционни комисии са посочвали и позицията „ДА", за която са упражнявали натиск върху избирателите. Най-много тези оплаквания били от секциите в столичната 9-та Френска езикова гимназия „Ал. Ламартин", намираща се на бул. "Патриарх Евтимий" № 35.
27,65% е избирателната активност в страната към 13.00 ч. нa местните избори, което е около два пъти по-голяма активност спрямо допитването. Гласували са 1 402 875 души.
Към 10 часа в националния референдум бяха гласували 55 361 граждани в София - 9,67%.
27,65% е избирателната активност в страната към 13.00 ч.
Още...
За националния референдум в Пловдив към 13,30 часа са гласували 47 163 избиратели, което е 15,33 на сто от имащите право. Към същия час в Русе на референдума са гласували 11%. Във Варна на допитването са участвали 50 883 души от имащите право на глас 297 938 души. Към 13 часа на националния референдум в Ловеч са гласували 10 889. Избирателната активност за националния референдум в Плевен е 20,2 на сто - от 124 813 имащи право на глас са пуснали бюлетина 25 208 избиратели.
Отчита се голяма разлика в представените от ЦИК и социологическите агенции данни за процента гласували на референдума.
Според социологическата агенция "Алфа Рисърч" към същия час на референдума за електронно гласуване са дали своя вот 20.5%.Този резултат означава, че той задължително ще влезе за обсъждане в парламента. А за да влезе в сила възможността за електронно гласуване, е необходимо активността да е по-висока от тази на последните парламентарни избори, тоест, над 49 процента гласували българи.
Активността на референдума за електронното гласуване беше 6,3% към 10 ч.
Последните данни на агенция АФИС към 13 часа показват 19,4% избирателната активност за референдума.
0 коментара:
Публикуване на коментар