Оттеглянето на партия "Нашият град" от изборите във Варна поставя под въпрос поне два проекта
Присъствието на "Нашият град" в местната политика във Варна от години беше свързвано с бизниспроектите на икономическия кръг около "Химимпорт". По тази причина сега отказът за партията да излъчи свои представители в бъдещия Общински съвет автоматично поставя въпроси за бъдещето на проекта "Алея Първа" за изграждането на крайбрежна атракционна и административна зона и дружеството с общинско участие "Спортен комплекс Варна", което трябваше да изгради нов стадион.
В досегашния общински съвет в града "Нашият град" имаше трима съветници. Според един от тях Андрей Василев причината за оттеглянето от участие в предстоящите избори била заетостта на членовете на партията със собствен бизнес.
За първи път кръгът от компании около "Химимпорт" и "Централна кооперативна банка" участва в избори през 2007г. привидно неофициално, но всъщност съвсем открито, като застана с целия си ресурс зад "Нашият град".
Партията беше основана във Варна година по-рано от водещия в телевизия тогавашната телевизия "М САТ" Неделчо Михайлов. Резултатът от представянето на "Нашият град" в първите избори, в които участва, беше повече от задоволителен. Тогава партията спечели 6 мандата и се очерта като един от най-предпочитаните партньори при съставянето на т нар. прокметски мнозинства.
За сравнително кратко време "Нашият град" успя да извоюва политически позиции не само във Варна, но и ред други градове на страната. Тя успя да спечели кметско място, да номинира председател на общински съвет и да формира мнозинство в Провадия. Подобна беше и картината в Кричим.
В Дупница "Нашият град" имаше заместник-кмет, председател на общинския съвет и също бе част от прокметското мнозинство там с осем съветници. Станалият скандално известен кмет на Созопол Панайот Рейзи също беше избран с регистрацията на "Нашия град", като мнозинството в общинския съвет след изборите през 2007г. също беше е на формацията.
В резултат на първото си директно участие в избори партията беше представена в местната власт във Велико Търново, Шабла, Благоевград, Съединение, Златоград, Елин Пелин и Сапарева баня.
На изборите за местна власт през 2011г. "Нашият град" се представи по-зле от дебюта си и спечели едва три места в Общинския съвет във Варна. Това беше посочено като формална причина за оставката на лидера й Неделчо Михайлов, а неговото място беше заето от бизнесмена Владимир Тонев.
В началото на октомври 2012г. сайтът "Биволъ" съобщи, че във Варна е образувано досъдебно производство за фалшифициране на списъците с имена и подписи на граждани, подкрепящи регистрацията на "Нашия град" за изборите през 2011г.
До разследването се стигна след като на 9 август 2011г. ЦИК заличи нейната регистрацията за участие в проведените тоогава местни избори. Причина за това беше недостатъчен брой подписи на подккрепящите регистрацията. По данни на "Биволъ" проверката на ЦИК беше установила само 5867 коректни записи за избиратели, при необходими не по-малко от 7000.
След обжалване във ВАС ЦИК даде на "Нашия град" нов срок, за да внесе липсващите подписи и все пак възстанови регистрацията й на 23 август. Според електронното издание обаче извършената проверка на прокуратурата е установила, че "подписите, събрани за няколко дни са фалшифицирани, като са използвани данните на граждани от регистрите на пенсионен фонд "Сила"".
Резултат от тази проверка не е обявен и до момента./dnevnik.bg
0 коментара:
Публикуване на коментар