"Прозрачност без граници": Преброителни центрове ще спрат купения вот
Той предлага да не се брои в секциите, а в преброителен център, където се събират няколко секции. Според него по този начин контролирането на гласоподаватели от конкретни населени места и секции става изключително трудно.
"Нека да ви припомня, че имаше искане за специално броене, за физическо броене в чувалите на недействителните бюлетини, за да се установи защо, но ЦИК отказа. Много интересен въпрос е защо ЦИК отказа", допълни Славов.
На предстоящите избори освен за местна власт ще имаме възможност да гласуваме и да изкажем мнението си дали да бъде въведена възможността да се гласува и чрез интернет - тоест запазва се възможността да се гласува с хартиена бюлетина, но се добавя и тази възможност за интернет гласуване.
По думите му това е изключително важно не само по отношение на съдържанието на въпроса, но и по отношение на факта, че това всъщност е едно допитване, което ще покаже работи ли пряката демокрация в България.
"До известна степен този референдум сякаш беше "забраненият референдум". Тръгна като референдум с три отделни, различни въпроса, а остана само с един. Също така в резултат на различни задкулисни действия в рамките на НС - оказа се, че обещаното намаляване на прага на действителност на референдума не се случи и остана достатъчно висок, за да бъде предизвикателство", обясни Славов.
Местните избори са избори, които не предполагат висока избирателна активност, въпреки че този път може и да е обратното, прогнозира Славов.
"Веднъж имаме един национален въпрос - въпросът за референдума, който ако бъде осмислен има възможност да мобилизира голяма част от избирателите, които не са толкова активни на местните избори. Защото това е въпросът кой гласува, къде гласува и много важният въпрос: "Ще успеем ли да увеличим кръга избиратели", а оттам "Ще успеем ли да намалим въздействието на така наречения контролируем или купен вот, защото той не е безкраен", подчерта Славов.
"Прозрачност без граници" е изготвила своеобразна карта за това в кои райони и къде са разположени избирателите, които са податливи да продатат гласа си. "Техният процент е около 15 от гласуващите", разкри той.
Местният вот и референдумът биха си помогнали за активност, посочи Славов. По думите му ясно е какво става като не гласуваме помагаме на купения вот и на олигархията./dnes.bg
0 коментара:
Публикуване на коментар