събота, 7 ноември 2015 г.

Реформаторите след изборите - на път към обща партия или БЗНС за БКП




Пред петте формации - "Движение България на гражданите", ДСБ, СДС, БЗНС и Народна партия "Свобода и достойнство", отново стои въпросът как ще продължат напред

Когато бяхме разделени, видяхме какво постигнахме на изборите през 2013 г. - никой не влезе в парламента. Това заяви пред "Дневник" ръководен кадър на Реформаторите след местния вот, който от коалицията отчитат като успешен с трима областни кметове и пробиви в някои по-малки общини.

Пред петте формации - "Движение България на гражданите", ДСБ, СДС, БЗНС и Народна партия "Свобода и достойнство", отново стои въпросът как ще продължат напред. До момента става дума за вариантите:


- "предприемане на стъпки към общ политически субект" по зам.-председателя на ДСБ Петър Москов

- обща партия с органи на управление, които в момента липсват, до която да се стигне с пътна карта по лидера на "Движение България на гражданите" Меглена Кунева.

А партията на Божидар Лукарски ту е партньор на формацията на Радан Кънев, ту на Кунева, в зависимост от конкретния й интерес.

Лакмусът президентски избори

Вероятно пътят ще бъде очертан от решението на партиите какво да направят за изборите за президент точно след година. В кампанията за местните избори изненадващо лидерът на ДСБ лансира идеята за обща дясна кандидатура, издигната след вътрешни избори с участието и на ГЕРБ, и обяви, че обмисля самият той да бъде кандидат. Първият намек на Кънев беше на рождения му ден - 31 септември, когато навърши 40 години - едно от конституционните условия да се кандидатира. А целта на общата дясна кандидатура обясни с отстраняване на ДПС при определянето на следващия президент.

Последва реакция от "Движение България на гражданите". Даниел Вълчев също обяви, че обмисля да се кандидатира за изборите за държавен глава. Неговите думи бяха с ироничен привкус, защото според него тогава пред Блока предстоеше да се докаже на местните избори, а после да тръгва за подготовка за следващите.

Да бъдем ли с ГЕРБ?

Лидерът на ГЕРБ и премиер Бойко Борисов първо отговори, че партията му е готова за общ кандидат, но преди това Реформаторите да си определят фаворит. После обаче отложи решението си за след шест месеца.

Най-вероятно изборът на претендент за президент между петте партии в Блока ще доведе до засилване на напрежението, а Меглена Кунева тази седмица изрази притеснения, че вътрешни избори и общ кандидат с ГЕРБ биха обезличили Реформаторите. Ще станем като БЗНС към БКП преди 1989 г., говори се в "Движение България на гражданите".

За желанието на по-близки отношения на ДСБ с ГЕРБ може да се съди и по срещите на Радан Кънев и Петър Москов с Борисов, на които обикновено не присъства представител на "Движение България на гражданите". Така стана и в четвъртък при срещата за потвърждаването на управленската формула. Макар че най-вероятно на сбирката акцент е било извинението на Москов към Борисов за статуса му във "Фейсбук" в деня на балотажа "Плевен падна!", който разгневи премиера. Все пак министър-председателят се похвали в интервю пред ПИК след срещата, че здравният министър му е донесъл и бутилка алкохол, уж заради изгубен бас за футболен мач.

А сега накъде?

Предстоят и по-сериозните анализи за представянето на местните избори. От ДСБ, които претърпяха известни разочарования с кандидата си за кмет в София Вили Лилков, който събра наполовина по-малко гласове от листата на Реформаторите, вече са на мнение, че не бива да се пресмята тежестта на отделните партии. Според "Движение България на гражданите" не бива да се омаловажа фактът, че техните кандидати в Плевен Георг Спартански и в Добрич Йордан Йорданов донесоха победа и разширяване на влиянието на Блока, станал втори по-брой областни кметове след ГЕРБ.

Докато стъпките за общ политически субект на Москов не са придобили конкретни предложения, то от партията на Кунева настояват в най-скоро да се избере нов Граждански съвет, чийто мандат изтече още в края на 2014 г., както и изпълнителен съвет, какъвто на практика не съществува, а функциите му са поети от заседанията на парламентарната група. От ДСБ вече не говорят за избор на общ лидер, каквито амбиции имаше до началото на тази година./dnevnik.bg



0 коментара:

Публикуване на коментар



Най-четени статии

Translate

Категории

БСП ГЕРБ Местни избори 2015 Реформаторски блок Чавдар Трифонов местни избори АБВ ДПС София ЦИК Варна избори кандидат кмет Варна купуване на гласове Георги Първанов Йорданка Фандъкова Пловдив Радан Кънев кандидат за кмет кандидат кмет софия АТАКА ББЦ Николай Бареков коалиция Бойко Борисов Русе анализ избори октомври 2015 кандидат кмет кмет проучване България без цензура ДСБ Йордан Лечков Михаил Миков Михаил Мирчев НФСБ Найден Зеленогорски Румен Петков СДС Сливен Татяна Дончева балотаж гласуване изборен кодекс кмет София социологическо проучване 25 октомври 25 октомври 2015 г. izbori za kmet mestni izbori Алтернатива за Българско Възраждане Алфа Рисърч Анелия Клисарова Боряна Пантелеева Бриана Бургас Владимир Георгиев Владимир Мартинов Враца Галъп ДБГ ДВИЖЕНИЕ БЪЛГАРИЯ НА ГРАЖДАНИТЕ Движение за права и свободи Движение „България на гражданите" Диан Цонев Димитър Шивиков Екзакта Рисърч Груп ЗАКОН ЗА МЕСТНИТЕ ИЗБОРИ Институт за модерна политика Калин Каменов Карлово Кичка Петкова Кметове Костадин Костадинов Котел Красимир Костов Лиляна Павлова Лом Лъчезар Никифоров Любен Петров Мария Календерска Мая Манолова Меглена Кунева Медиана Николай Береков Николай Близнаков Пазарджик Патриотичен фронт Петър Москов Пламен Цеков Политическа партия ГЕРБ Реформатори Самоков Търговище ХРОНОГРАМА Цветан Цветанов Ценко Чоков Централната избирателна комисия Чирпан Шумен единна регистрация задължително гласове избирателна система избирателни комисии изборен туризъм избори за кмет избори за общински съветници кандидат кмет Пловдив кандидат-кмет кмет на община коалиционни партньори общински съветници политическа партия АТАКА политическа партия БСП политическа партия България без цензура политическа партия ДПС политическа партия ДСБ

Формуляр за връзка

Име

Имейл *

Съобщение *

Предоставено от Blogger.